Gitarr- & Basstabbar
Five Finger Death Punch
Lär dig Five Finger Death Punchs gitarr- och basstil
Upptäck hur Five Finger Death Punch utvecklade sin karakteristiska gitarr- och basstil, teknikerna i deras musik och de bästa lektionerna att börja med.
Five Finger Death Punch bildades i Las Vegas 2005, ledda av gitarristen Zoltan Bathory och sångaren Ivan Moody. De slog igenom på metalscenen med ett oförtrött tungt, groove-drivet tillvägagångssätt som förenade modern metal med hard rock-hooks. Deras debutfullängd, The Way of the Fist (2007), och uppföljaren War Is the Answer (2009) etablerade dem som festivalernas ständiga inslag och kommersiella kraftpaket samtidigt som de omdefinierade hur en hard rock-akt i det 21:a århundradet kunde låta som.
Under åren har FFDP:s line-up utvecklats, där Bathory och Moody förblivit ett kärnbandpar, medan gitarristerna Jason Hook och Darrell Roberts, basisten Chris Kael och trummisen Jeremy Spencer bidragit till en rad högenergiska skivor och ett signifikant live-framträdande. Deras musik vilar på gigantiska, körsångsliknande riffs, obevekliga grooves och en orädd känsla av aggression som resonerar hos en bred publik, inklusive veteranfans och nya lyssnare.
🎸 Vill du veta vilken utrustning Five Finger Death Punch använde, deras spelstil, och roliga fakta? Skrolla nedanför lektionerna!
Se lektionen

Hard To See
Five Finger Death Punch

Dying Breed
Five Finger Death Punch

Stranger Than Fiction
Five Finger Death Punch

Never Enough
Five Finger Death Punch

Meet The Monster
Five Finger Death Punch

Death Before Dishonor
Five Finger Death Punch

Can't Heal You
Five Finger Death Punch

The Way Of The Fist
Five Finger Death Punch

Ashes
Five Finger Death Punch

Salvation
Five Finger Death Punch

The Bleeding
Five Finger Death Punch

A Place To Die
Five Finger Death Punch

The Devil's Own
Five Finger Death Punch

White Knuckles
Five Finger Death Punch
Spelstil
FFDP:s spelstil ligger helt i groove-metal- och hard rock-linjen, byggd på tunga, nedstämda riffs som låser sig fast med tajta rytmsektioner. Förvänta dig kraftackord, palm-muted chugging och avsiktlig down-picking som driver låtarna framåt, med ibland bluesiga melodiska solon som skär igenom gitarrväggen. Basen står för det låga registret med en skrovlig kant, och dubblerar ofta rytmgitarren för maximal kraft. Bandet trivs med enkla, minnesvärda hooks, tempoväxlingar och dynamiska kontraster mellan brutala verser och svävande refränger. De föredrar rytmfokuserade idéer som belönar precision och timing framför flashig virtuositet.
🎸 Utrustning & Instrument
Ikonisk utrustning associerad med Five Finger Death Punch inkluderar en blandning av PRS, ESP/LTD och Dean-gitarrer som används av medlemmar som Zoltan Bathory och Jason Hook, nedstämda för tunga riff. Deras höggain-riggar brukar omfatta Mesa/Boogie- och Marshall-liknande förstärkare för att leverera tajta, mättade chug-ljud med gott om headroom, förstärkt av noisegates och effekter som breddar scenljudet. Pedaluppsättningar kännetecknas ofta av överdrive-boostar, delay för leads och reverb för att bredda scenljudet, vilket ger den omedelbart igenkännbara FFDP-tonen på scen och i studion.
Varför lära sig låtar av Five Finger Death Punch ?
Att lära sig Five Finger Death Punch-spår handlar inte bara om att spela tunga riffs; det handlar om att bygga verkliga rockrytmiska färdigheter. Dessa låtar betonar strikt timing, aggressivt palm-muting, kraftackordsformer och groove-baserad riffing som översätts till de flesta moderna rock- och metal-genrer. Svårighetsgraden är anpassad för spelare som närmar sig nybörjarnivå till mellannivå. Genom att arbeta igenom dessa låtar stärker du din rytmiska grund, precision och uthållighet — allt väsentligt för att spela övertygande, arena-redo rock.
Visste Du?
- 1Five Finger Death Punch bildades i Las Vegas 2005 och fångade omedelbart ett tungt, slagkraftigt ljud som fansen känner igen idag.
- 2Bandnamnet är inspirerat av klassisk kung fu‑bio och kampsportshajp—en hyllning till aggressiv, högenergisk musik.
- 3Zoltan Bathory, bandets gitarrist och huvudsaklige låtskrivare, är av ungersk härkomst och har varit en drivande kraft bakom dess globala räckvidd.
- 4De byggde upp en enorm live-publik med oupphörligt turnerande och festivalframträdanden, och fick ett rykte för högenergiska shower.
14 Five Finger Death Punch lektion(er) tillgänglig(a) — Börja lär dig idag!
Vanliga Frågor
Lär dig spela gitarr med Five Finger Death Punch
Utforska gitarr- och baslektioner från Five Finger Death Punch med fokus på klassiska riff, rytmpartier, klassiska rocktekniker och lättföljda videolektioner.
Börja Här
Börja med de mest välkända riffen och rytmpartierna innan du går vidare till svårare låtar.
Tekniker
Öva på powerackord, rytm, plektrumkontroll, bends, vibrato och klassisk rockfrasering.
Nästa Steg
Använd lektionerna nedan för att bygga upp din träning från enklare låtar till mer avancerade delar.
Artister som liknar Five Finger Death Punch
Om du lär dig spela Five Finger Death Punch på gitarr eller bas använder dessa liknande artister också liknande riff, stämningar, spelstilar och klassiska rocktekniker.
